Odlazak na more za većinu dama predstavlja veliko zadovoljstvo. A nismo ni svesni koliko morski vazduh, slana voda i sunce mogu pozitivno uticati na naše zdravlje
Lekovitost mora je odavno potvrđena, ali ne samo zbog plivanja ili šetanja po pesku, već i zbog vazduha i sunca (ukoliko se umereno izlažemo). Ako tome pridodamo i mediteransku hranu, koja se smatra jednom od najzdravijih, dobili smo dobitnu kombinaciju za regeneraciju organizma.
Vazduh i miris mora oslobađaju dimetil-sulfid koji direktno deluje pozitivno na disajne puteve. Bolje ćete spavati, jer se zbog obilja negativnih jona lakše apsorbuje kiseonik.
Negativni joni se bore i protiv slobodnih radikala, uspostavljajući ravnotežu hormona sreće i zadovoljstva. Samo sedenje na obali uz posmatranje talasa, učiniće da se osetite opuštenije.
Boravak na moru ublažava dermatitis, odnosno morska so i kalijum hlorid pospešuju zarastanje kože, povlačenje ekcema, a preporučuje se i kao lek za sinuse, alergije i prehlade.
Zahvaljujući suncu organizam dobija neophodne količine vitamina D koji deluje na kosti, mišiće, imunitet…
Upijanje sunčevih zraka je najbolji način za prevenciju nastanka osteoporoze i smanjenja nivoa šećera u krvi. Što je veći procenat vitamina D, to je niži nivo glukoze.
Sunčanje je korisno i u prevenciji srčanih bolesti, a suzbija i procese koji štete pamćenju.
Naravno kada govorimo o izlaganju sunčevim zracima, podrazumeva se da to treba raditi rano prepodne ili posle 17 časova. Nikako kada je sunce najjače.
Opasnosti koje vrebaju
Ginekološki problemi veoma su česti u ovom periodu godine zbog toplog vremena i vlage i odlazaka na bazene, reke, mora, gde se „pokupi” i neka infekcija.
Njihov uzrok je različit, počev od gljivica (pre svega kandida), pa do virusa i bakterija.
Kandidijaza je najčešća letnja infekcija jer razmnožavanju gljivica pogoduje topao i vlažan ambijent mokrog kupaćeg kostima.
Simptomi su pojačan sirasti beli sekret, svrab, crvenilo, bolno i otečeno genitalno područje a moguća je i pojava eritema. Nošenjem veša od sintetičkih materijala povećava se stepen vlage u genitalnom području što takođe pogoduje razmnožavanju mikroorganizama, pogotovu gljivica.
Vulvovaginitis, zapaljenje koje pored vagine zahvata i spoljne genitalije – vulvu. U letnjim mesecima se kod trudnica češće javlja zbog povećanog lučenja hormona estrogena i progesterona i razmnožavanja mikroorganizama.
Zapaljenje bešike odnosno cistitis u najvećem broju slučajeva prouzrokovano je bakterijama, a nešto ređe virusima, gljivicama ili lekovima. Prisustvo ovih elemenata u bešici preduslov je za dobijanje cistitisa, ali samo po sebi nije dovoljno. Nošenje mokrih kupaćih kostima „remeti” otpornost sluznice pa se na nju lakše vezuju bakterije već prisutne u organizmu.